
Różnice przejściowe są zazwyczaj obliczane na podstawie różnicy pomiędzy wartością bilansową składnika aktywów lub zobowiązania ujętego w sprawozdaniu z sytuacji finansowej a kwotą przypisaną do danego składnika aktywów lub zobowiązania podatkowego na początek i na koniec roku. Różnice w obciążeniach rachunku zysków i strat w porównaniu z kwotami podlegającymi opodatkowaniu lub dopuszczalnymi mogą również zostać obliczone i powinny być zgodne ze zmianą pozycji na początku i na końcu roku.
Ponieważ wartość podatkowa lub wartość podatkowa jest niższa od wartości księgowej lub wartości księgowej w latach 1 i 2, spółka powinna utworzyć rezerwę z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Odzwierciedla to również fakt, że przedsiębiorstwo wnioskowało o amortyzację podatkową przewyższającą koszty amortyzacji księgowej, podczas gdy w przyszłości przedsiębiorstwo powinno wnioskować o całkowitą amortyzację podatkową mniejszą niż amortyzacja księgowa.
Dlaczego warto wybrać to rozwiązanie
W latach 3 i 4 wartość podatkowa przewyższa wartość księgową, w związku z czym spółka powinna ująć składnik aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego (pod warunkiem, że posiada wystarczające przewidywane zyski, aby móc skorzystać z przyszłych odliczeń podatkowych). Odzwierciedla to fakt, że przedsiębiorstwo spodziewa się, iż będzie mogło ubiegać się o amortyzację podatkową przewyższającą amortyzację księgową.
Prowadzimy księgi przychodów i rozchodów również online
W wielu przypadkach wynik z tytułu odroczonego podatku dochodowego będzie podobny w przypadku podejścia opartego na różnicach przejściowych lub różnicach przejściowych. Różnice mogą jednak powstać na przykład w związku z przeszacowaniem środków trwałych kwalifikujących się do amortyzacji podatkowej, które powoduje powstanie składnika aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego zgodnie z podejściem bilansowym, ale zasadniczo nie powinny wpływać na zmianę wartości w związku z różnicami przejściowymi. Podatek odroczony odnosi się do zasady współmierności przychodów i kosztów.
Kierownictwo ma obowiązek rzetelnego raportowania prawdziwego stanu spółki, a w razie potrzeby dokonywania osądów i szacunków. W kontekście aktywów i zobowiązań podatkowych musi istnieć uzasadnione prawdopodobieństwo, że różnica podatkowa może zostać zrealizowana w latach przyszłych.