
Po aktywach następują pasywa. Różnica między aktywami i pasywami jest znana jako kapitał własny lub aktywa netto albo wartość netto lub kapitał spółki i zgodnie z równaniem księgowym wartość netto musi być równa aktywom pomniejszonym o pasywa.
Pełna księgowość pasywa rodzaje
Innym sposobem spojrzenia na równanie bilansowe jest to, że suma bilansowa jest równa zobowiązaniom plus kapitał własny. Takie spojrzenie na równanie pokazuje, w jaki sposób aktywa zostały sfinansowane: albo poprzez pożyczenie pieniędzy (zobowiązania), albo poprzez wykorzystanie pieniędzy właściciela (kapitału własnego lub udziałowców). Bilanse są zazwyczaj prezentowane z aktywami w jednej sekcji, a pasywa i wartość netto w drugiej sekcji z dwoma sekcjami „bilansowanie”. Więcej w Balance Sheet – pełna księgowość Serock.
Przedsiębiorstwo działające w całości w gotówce może mierzyć swoje zyski, wypłacając na koniec okresu całe saldo bankowe, powiększone o środki pieniężne w kasie. Jednakże wiele przedsiębiorstw nie otrzymuje natychmiastowych płatności; gromadzą zapasy towarów oraz nabywają budynki i wyposażenie. Innymi słowy: przedsiębiorstwa posiadają aktywa, a więc nie mogą, nawet jeśli chcą, natychmiast zamieniać ich na gotówkę na koniec każdego okresu. Często przedsiębiorstwa te są winne pieniądze dostawcom i organom podatkowym, a właściciele nie wycofują całego pierwotnego kapitału i zysków na koniec każdego okresu. Innymi słowy, przedsiębiorstwa również mają zobowiązania.
Pełna księgowość bilans osobowy
W bilansie podsumowuje się aktywa, kapitał własny i zobowiązania organizacji lub osoby fizycznej w danym momencie. Istnieją dwie formy bilansu. Są to formularz raportu i formularz konta. Osoby fizyczne i małe przedsiębiorstwa mają zazwyczaj proste bilanse[4]. Większe firmy mają zazwyczaj bardziej złożone bilanse, które są prezentowane w raporcie rocznym organizacji. Duże przedsiębiorstwa mogą również sporządzać bilanse dla segmentów swojej działalności. Bilans jest często prezentowany razem z bilansem za inny moment (zazwyczaj za rok poprzedni) w celu porównania.
Bilans osobowy zawiera wykaz aktywów obrotowych, takich jak środki pieniężne na rachunkach czekowych i oszczędnościowych, aktywa długoterminowe, takie jak akcje zwykłe i nieruchomości, zobowiązania krótkoterminowe, takie jak należności z tytułu kredytów i pożyczek hipotecznych lub zobowiązania długoterminowe przeterminowane, takie jak należności z tytułu kredytów hipotecznych i innych pożyczek. Papiery wartościowe i nieruchomości są notowane według wartości rynkowej, a nie według kosztu historycznego lub kosztu historycznego. Osobista wartość netto to różnica między całkowitą wartością aktywów i pasywów danej osoby.
W bilansie małych przedsiębiorstw wymieniono aktywa obrotowe, takie jak środki pieniężne, należności i zapasy, aktywa trwałe, takie jak grunty, budynki i wyposażenie, wartości niematerialne i prawne, takie jak patenty, oraz zobowiązania, takie jak zobowiązania, rozliczenia międzyokresowe bierne i długoterminowe. Zobowiązania warunkowe, takie jak gwarancje, zostały ujęte w przypisach do bilansu. Kapitał własny małych przedsiębiorstw stanowi różnicę między aktywami ogółem a pasywami ogółem.